Ekvádor je jedním z nejmenších států Jižní Ameriky, ale kávu tu umí na výbornou! Pěstují ji ve vysokých nadmořských výškách, dokonce v takových, že výše položené kávovníky jinde na světě neuvidíte. K tomu přidejte unikátní mikroklima, horké slunce i kvalitní sopečnou půdu a nemůže z toho vyjít nic jiného než čistá, kompaktní a výrazná káva.
Mladá káva od malých farmářů
Káva je pro Ekvádor jednou ze stěžejních vývozních komodit, ačkoliv ve světové produkci zaujímá až 17. místo . Pro více jak 600 tisíc farmářů představuje zdroj obživy a ročně se z této země vyveze cca 64 tisíc tun kávových zrn.
Ekvádorci se s kávou seznámili poměrně nedávno, teprve během 19. století.
Káva se tu pěstuje hned v několika oblastech, ale ta nejkvalitnější pochází z oblasti Loja na úpatí And. Právě tato oblast poskytuje perfektní podmínky pro Arabicu. V dalších oblastech se pak pěstuje především méně kvalitní robusta.
Ekvádorské zpracování
Sběr kávy v Ekvádoru probíhá od jara až do konce léta. Káva se tu sbírá ručně. Rudé plody se po sběru zpracovávají většinou tzv. promýváním – nasypou se do vody a nechají volně ležet. Špatné plody vyplavou na povrch a ty dobré klesají ke dnu. Speciálními drtícími plechy se pak odstraní slupka i dužina a zbyde pouze zelené zrno. To je naložené alespoň půl dne v kvasných nádržích a poté se nechá vysušit.
Profil kávy Ekvádor
Ekvádorská káva je specifická svou čokoládovo - karamelovou chutí, dokreslují ji pak tóny citrusů a ovoce, především broskve. Celkově můžeme konstatovat, že káva z Ekvádoru je nasládlá, objevuje se v ní sice lehká kyselost, nezastíní však skvělou chuť kávy, nýbrž ji jemně doplní.
Kávu namelte na požadovanou hrubost. K přípravě mleté kávy pak použijte 2 čajové lžičky na 250 ml vody. Teplota vody při zalití by měla mít 95 °C.