Původním domovem kávy Arabica je Abyssinia, dnes Etiopie, a hlavně provincie Kaffa, tam divoké stromy kávovníků v místních lesích zřejmě poprvé rozkvetly a Kaffa dala této plodině svoje jméno. Někdy na počátku 9. století se začalo s formálním pěstováním, zušlechťováním a používáním plodů do nápojů.
Legenda o spokojených kozách
Legenda praví, že kávové plody objevil pasák koz Kaldi, a to díky kozám, které tou dobou neznámé plody začaly konzumovat a on na nich pozoroval pocit spokojenosti. Kaldi sám potom vyzkoušel tyto dle něj zázračné plody a brzy na sobě pocítil radost.
Jasně červené plody odnesl do kláštera i s popisem účinků na jeho mysl. Zdejší nejvyšší mnich ovšem prohlásil, že jsou to ďáblovy plody, a hodil je do ohně. V místnosti se během chvilky rozvinula nádherná vůně, zrna byla vyjmuta z ohně, odnesena do pralesa a pro uchování onoho okouzlujícího aromatu zalita vodou. Mniši pak zasedli a tento nápoj popíjeli.
Přes náboženské debaty do celého světa
První kavárny začaly vznikat kolem roku 1500 v Mekce, kde se ovšem strhla debata, jestli tento opojný nápoj povoluje Korán. Chvíli byl dokonce i zakázán, až posléze zasáhl sultán z Káhiry. Nápoj byl definitivně povolen a vydal se na cestu do celého světa.
Kávu namelte na požadovanou hrubost. K přípravě mleté kávy pak použijte 2 čajové lžičky na 250 ml vody. Teplota vody při zalití by měla mít 95 °C.