Nikaragua nabízí téměř vše. Koupání v Pacifiku či Atlantiku, největší jezero Střední Ameriky, velehory, sopky, koloniální stavby... A kochat se tím vším můžeme třeba s šálkem výborné kávy od místních producentů v ruce. Podle odborníků je to ta nejjemnější, jakou jste kdy ochutnali.
Káva jako páteř Nikaragujské ekonomiky
Nikaragua je jedním z nejchudších států Střední a Jižní Ameriky, číst a psát tu umí přibližně 70 % obyvatelstva a vleklé spory o moc, občanské nepokoje i ekonomická krize na počátku století přispívají k tomu, že rozvoj průmyslu i obchodu je stále nedostačující a Nikaragua je tak především zemědělským státem.
První kávovníky se v Nikaragui začínají pěstovat v polovině 19. století a dnes máme v zemi tři hlavní pěstitelské oblasti – kolem Tichomoří, v centrální hornaté oblasti a nížinách kolem pobřeží Atlantického oceánu. Kávu v Nikaragui pěstují především drobní farmáři, dnes je jich kolem 45 tisíc a každoročně dávají práci až milionu dalším lidem, což je v zemi o 6 milionech obyvatel a s téměř 40% nezaměstnaností nezanedbatelný počet. Káva se z velké části podílí na nikaragujské ekonomice, právě kávové plody začaly znovuobnovovat hospodářství zasažené krizí na přelomu 20. století a pro tisíce obyvatel chudého venkova je káva hlavním zdrojem obživy.
Sběr a zpracování
V lisu, kde se odstraní slupka od zrna s dužinou, projde kávový plod cca 12hodinovou fermentací. Během této doby se od zrna odloupne také dužina. Poté přichází na řadu promývání, kde se zrno dělí na kvalitní a nekvalitní. V dřevěné hrázi , kam doputovaly jen ty dobré plody, se opět třídí, protože některé vadné kousky unikly oku pozorného třídiče. Poté se plod nechá vysušit na slunci a po dosažení určité vlhkosti probíhá dosušování v sušičkách.
Profil kávy Nikaragua SHG
Označení SHG (Strictly High Growing), znamená, že byla káva pěstována v nadmořských výškách od 1500 m n. m. Právě takto označená káva se řadí k těm nejjemnějším, jaké může Střední Amerika nabídnout. V chuti cítíme tóny čokolády s lehce kořeněným nádechem. Vše příjemně vybalancuje jemná acidita, která je v chuti patrná, a doplňuje chuťový celek. Káva je vhodná k přípravě espressa.
K přípravě mleté kávy použijte 2 čajové lžičky na 250 ml vody. Teplota vody při zalití by měla mít 95 °C